Każdy gatunek drewna ma inny zapach, strukturę, właściwości. Decydując się na konkretny gatunek, warto zwrócić uwagę zarówno na energetyczność drewna, ilość substancji smolistych, sposób przechowywania, a nawet jakość płomienia, w który z przyjemnością będziemy się wpatrywać siedząc przed kominkiem.
Przede wszystkim zaleca się palenie w kominkach drewnem drzew liściastych. Drewno drzew iglastych jest żywiczne, wydziela więcej substancji smolistych i sadzy, które osadzają się wewnątrz kominka i w przewodzie kominowym, przez co wymagają one częstego czyszczenia. Drewno drzew liściastych pali się równo i z mniejszą ilością dymu. Optymalne do palenia w kominku jest drewno twarde, na przykład grab, buk, dąb, ponieważ jest najbardziej energetyczne i czyste podczas spalania.
Dlatego też, decydując się na jeden gatunek drewna, warto wybrać to twarde i liściaste, by jak najdłużej utrzymać kominek i przewód kominowy w czystości, a także spalać mniej drewna. Dzięki takim wyborom, sumując całość kosztów utrzymania kominka, wydajemy mniej pieniędzy.
Troszcząc się o jakość powietrza, stan środowiska, w którym żyjemy, wybierajmy dobrej jakości drewno, sezonowane stosownie długo i w odpowiednich warunkach.